Ograniczenie ilości odpadów trafiających do środowiska to główna zasada Zero Waste. Na pierwszym miejscu jest zdecydowanie idea zmniejszenia wytwarzania plastikowych śmieci. Dążymy do tego poprzez rezygnację z kupowania produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych i używanie wielorazowych toreb na zakupy z materiału. Chcąc ochraniać środowisko i ratować naszą planetę powinniśmy również dokładnie przyjrzeć się naszym kosmetykom i akcesoriom pielęgnacyjnym.

Eco products
Photo by Anna Oliinyk / Unsplash

Dokonując świadomych zakupów kosmetycznych, możemy nie tylko ograniczyć ilość produkowanych śmieci, ale również, dzięki wprowadzeniu nowych prostych nawyków pielęgnacyjnych, znacznie poprawić stan naszej skóry i włosów. Sprawdź, jak dbać o urodę w duchu zero waste.

Ile śmieci produkujemy w naszych łazienkach?

Niestety ponad 90% opakowań kosmetyków, zarówno tych pielęgnacyjnych, jak i do makijażu jest wykonanych z plastiku. Większość z nas ma w łazience po kilka butelek szamponów, odżywek do włosów, balsamy do ciała, mydła w płynie, pasty do zębów i wiele innych preparatów w butelkach i pudełkach z tworzyw sztucznych.

Do tego dochodzą akcesoria takie jak:

  • jednorazowe maszynki do golenia,
  • patyczki do czyszczenia uszu,
  • szczoteczki do zębów,
  • płatki do demakijażu,
  • środki higieny osobistej takie jak tampony, podpaski, wkładki higieniczne, czy jednorazowe pieluchy.

W praktyce niewielu z nas podczas codziennych czynności higienicznych zastanawia się nad tym, że wszystko to kiedyś trafi na wysypisko śmieci, gdzie będzie zalegać nawet przez kilkaset lat. Często nie wyobrażamy sobie rezygnacji z żadnego z tych kosmetyków, tymczasem jeszcze zaledwie kilkadziesiąt lat temu w ogóle z nich nie korzystaliśmy bo zwyczajnie nie były produkowane. Nasz mamy i babcie z doskonałymi rezultatami dbały o urodę w sposób naturalny i przyjazny dla środowiska. To nie kto inny jak największe na świecie koncerny farmaceutyczne i firmy z szerokopojętej branży beauty zrodziły w nas wszystkich potrzebę używania coraz to nowszych i skuteczniejszych (ich zdaniem - oczywiście potwierdzonym naukowo ;) preparatów.

Photo by Good Soul Shop / Unsplash

Na czym polega pielęgnacja zero waste?

Jej głównym założeniem jest minimalizm i bazowanie na naturalnych prostych kosmetykach pielęgnacyjnych, które są przyjazne dla naszego ciała i nie przyczyniają się do zaśmiecania otaczającego nasz świata, również poprzez sposób ich przechowywania. Często pielęgnacja w duchu zero waste kojarzy nam się tylko z myciem się szarym mydłem i rezygnacją z wszelkich kremów do twarzy i balsamów do ciała. Tymczasem jest zupełnie inaczej!

Owszem ograniczenie nieco liczby stosowanych kosmetyków jest wskazane i to nie tylko ze względów ekologicznych, ale również sprzyja zdrowiu i dobrej kondycji naszej skóry oraz włosów, a także korzystnie wpływa na cały układ odpornościowy. Jednak nie powinniśmy się obawiać pielęgnacji w duchu zero waste. Wystarczy zmienić nawyki zakupowe.

Wybierajmy świadomie. Kupujmy kosmetyki sprzedawane w papierowych lub szklanych opakowaniach. Jest ich na rynku bardzo wiele. Znajdziemy je już nie tylko w zielarniach i sklepach internetowych, ale również w dużych marketach oraz sieciowych drogeriach i aptekach. Warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wyprodukowano dany kosmetyk, czyli czy składniki pochodzą z upraw naturalnych, a sam proces produkcji jest przyjazny środowisku. Tutaj warto wspomnieć o polskich producentach, którzy posiadają również szeroką ofertę produktów eko.

Poza samym wyborem odpowiednich produktów musimy również nauczyć się kupować mniej. Naprawdę nie jest konieczne posiadanie kilku różnych szamponów, mydeł i innych kosmetyków o tym samym zastosowaniu jednocześnie. Kupujmy po jedynym, a na ponowne zakupy wybierajmy się dopiero wtedy, gdy kosmetyk już się kończy.

Kolejną ważną kwestią powinny być dla nas akcesoria kosmetyczne oraz produkty do higieny osobistej. Zamieńmy plastikowe jednorazówki do golenia na metalowe maszynki wielokrotnego użytku, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa.

Również tradycyjne podpaski i tampony możemy zastąpić kubeczkiem menstruacyjnym i podpaskami wielokrotnego użytku, które można prać. Ich używanie jest zdecydowanie zdrowsze dla naszego organizmu, ponieważ konwencjonalne środki higieniczne w procesie produkcyjnym są wybielane środkami chemicznymi i nasączane sztucznymi substancjami zapachowymi, które stosowane przez wiele lat nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia.

Airbnb
Photo by Holger Link / Unsplash

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosmetyków w duchu zero waste?

Przede wszystkim kieruj się potrzebami swojej skóry. Naturalne, w ekologiczny sposób zapakowane i wyprodukowane kosmetyki są odpowiednie dla każdego rodzaju cery. Tutaj podobnie jak w przypadku tych w plastikowych opakowaniach, znajdziemy składniki dedykowane różnym rodzajom cery i włosów. Czytajmy więc dokładnie etykiety i sprawdzajmy składniki.

Pamiętajmy również, że naturalne substancje mogą uczulać. Dotyczy to zwłaszcza silnie działających substancji aktywnych takich jak olejki eteryczne. Dlatego, jeśli cierpimy na alergię, najpierw przetestujmy pachnący kosmetyk na niewielkiej powierzchni ciała lub wybierajmy bezzapachowe środki pielęgnacyjne.

Sam zakup kosmetyków zero waste to jeszcze nie wszystko. Równie ważna jest odpowiednia utylizacja ich opakowań po wykorzystaniu. Zwróć uwagę na to, by te szklane zawsze wrzucać do pojemnika na szkło, drewniane czy bambusowe szczotki do zębów do odpadów organicznych, a elementy metalowe do kubła przeznaczonego na plastiki.

To prawda, że niektóre kosmetyki naturalne są bardzo drogie, jednak nie wpadajmy w panikę, ponieważ na pielęgnację zero waste wcale nie musimy wydać majątku. Podejdźmy do tematu rozsądnie, wybierajmy dobre preparaty, ale proste i starczające na długo. Przykładowo naturalne oleje roślinne takie jak arganowy, kokosowy, czy z awokado to świetne kosmetyki wielofunkcyjne, które posłużą nam jako krem do twarzy i do rąk, balsam do ciała, a nawet odżywka do włosów. Nie musimy wcale kupować kilku różnych ekologicznych bardzo drogich kosmetyków z ekskluzywnych ekologicznych linii znanych marek, aby kompleksowo zadbać o swoją urodę.

Na koniec warto pamiętać też o tym, że życie zgodne z zasadami zero waste to nie natychmiastowa wymiana całego plastiku z łazienki na nowe szklane i drewniane akcesoria przyniesie korzyści. Chodzi głównie o zmianę naszego myślenia i wyrobienie odpowiednich nawyków. Nauczmy się więc kupować mniej i tym samym wyrzucać mniej. Wykorzystujmy to, co już mamy maksymalnie i do czasu całkowitego zużycia nie wymieniajmy na nowe. Nie chodzi o to, by w jednej chwili wyrzucić wszystkie plastikowe grzebienie, szczotki, miski i inne akcesoria z plastiku, które znajdują się w naszej łazience. Korzystajmy z nich, tak długo, jak się da, a gdy przyjdzie czas na ich wymianę, zakupimy takie wykonane z naturalnych materiałów.